Legalizacja pobytu cudzoziemca na terenie RP jest procesem wieloetapowym, dlatego należy się nim zainteresować jeszcze przed podjęciem studiów.
Cudzoziemiec planujący studiować w Polsce powinien zalegalizować swój pobyt na czas swojego kształcenia.
Studenci mają możliwość zalegalizowania swojego pobytu na dwa sposoby – mogą ubiegać się o wizę lub o zezwolenie na pobyt czasowy.
Legalizacja pobytu cudzoziemców po zakończeniu stanu epidemii.
Pobyt obywateli Ukrainy
Pobyt obywatela Ukrainy, który przybył legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. oraz deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uznaje się za legalny do 4 marca 2024 r. Dotyczy to również obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka.
Jeżeli ostatni dzień ważności wizy krajowej obywatela ukrainy, który przebywał na jej podstawie w Polsce przed 24 lutego 2022, przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulegają przedłużeniu z mocy prawa do dnia 4 marca 2024 r. W takim przypadku w dokumencie podróży nie umieszcza się nowej naklejki wizowej. Wiza krajowa w okresie przedłużenia okresu pobytu oraz okresu ważności nie uprawnia do przekraczania granicy.
Wiza
Wiza Schengen („C”)
Wiza Schengen („C”) jest wizą krótkoterminową wydawaną na pobyty do 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Posiadacz tej wizy uprawniony jest do wjazdu na terytorium Polski oraz swobodnego podróżowania po terytorium strefy Schengen.
Wiza krajowa („D”)
Wiza krajowa („D”) jest wizą długoterminową uprawniającą jej posiadacza do wjazdu oraz ciągłego pobytu na terytorium Polski przez okres jednego roku. Ta wiza uprawnia również do swobodnego poruszania się po terytorium strefy Schengen na czas do 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu.
Wiza studencka
Wizę z adnotacja „student” mogą uzyskać tylko studenci studiów stacjonarnych lub osoby udające się do Polski w celu odbycia kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach.
Ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „student” należy złożyć:
- zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów.
- dowód uiszczenia opłaty za studia, jeżeli studia podejmujesz na zasadach odpłtności.
- dokument potwierdzający, że posiadasz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów studiów.
Więcej informacji na temat wizy studenckiej znajduje się tutaj.
Zezwolenie na pobyt czasowy
Obywatele UE
Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej są uprawnieni do wjazdu na terytorium Polski na podstawie ważnego dokumentu podróżnego (paszport/dowód osobisty).
Wymogi dla zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli UE: https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=obywatele_ue
Obywatele państw trzecich (spoza UE)
Obywatele państw spoza UE są uprawnieni do wjazdu na terytorium Polski na podstawie:
- ważnego dokumentu podróżnego,
- wizy, jeśli jest wymagana,
- uzasadnionego celu planowanego pobytu i udokumentowanego posiadania środków mogących zapewnić utrzymanie podczas planowanego pobytu oraz powrót do kraju pochodzenia, lub zdolności do pozyskania takich środków w sposób zgodny z prawem,
- odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego.
Wymogi dla zezwolenia na pobyt czasowy
- w ramach studiów stacjonarnych i doktoranckich dla obywateli państw spoza UE
- w ramach studiów niestacjonarnych i innych form kształcenia dla obywateli państwa spoza UE
Dokumenty, które Uniwersytet Jagielloński wydaje celem przedłożenia odpowiednim władzom w procesie legalizacji pobytu:
- zaświadczenie o przyjęciu na studia
- potwierdzenie dokonania opłaty za studia
- przyznanie miejsca w akademiku
Wszelkie formalności związane z legalizacją pobytu należy załatwiać w konsulacie w kraju zamieszkania studenta (w przypadku wizy) lub w Wydziale Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy).
Cudzoziemcy przebywający na terytorium Polski powinni dokonać zameldowania na pobyt czasowy w Wydziale Spraw Administracyjnych, Referat Ewidencji Ludności, al. Powstania Warszawskiego 10, lub dla mieszkańców dzielnicy Podgórze ul. Wielicka 28A. W celu dokonania obowiązku meldunkowego należy uzyskać odpowiedni dokument u dyrekcji akademika i po jego wypełnieniu, wraz z ważnym paszportem, udać się pod w/w adres.
Osoby mieszkające w prywatnych mieszkaniach muszą posiadać umowę o wynajem lokalu lub specjalny formularz ze zgodą właściciela na zameldowanie. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Spraw Administracyjnych, Referat Ewidencji Ludności, al. Powstania Warszawskiego 10 lub dla mieszkańców dzielnicy Podgórze ul. Wielicka 28A.