Dział Obsługi Studentów Zagranicznych
ul. Gołębia 24
31-007 Kraków
pokój 21
Paweł WINIARSKI
- tel. (+48-12) 663-1547
- e-mail: p.winiarski@uj.edu.pl
Jacek ZAPRZALSKI
- tel. (+48-12) 663-1546
- e-mail: jacek.zaprzalski@uj.edu.pl
Dział Obsługi Studentów Zagranicznych
ul. Gołębia 24
31-007 Kraków
pokój 21
Paweł WINIARSKI
Jacek ZAPRZALSKI
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (dawniej Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej) jest organem państwowym, którego jednym z podstawowych zadań jest inicjowanie i wspieranie mobilności studenckiej. Środki z NAWA są przekazywane w formie stypendiów dla studentów zagranicznych kształcących się w Polsce lub studentów polskich odbywających studia częściowe i pobyty studyjne za granicą. Wysokość miesięcznego stypendium jest zróżnicowana w zależności od programu oraz stopnia studiów.
Stypendia dla studentów przyjeżdżających
Obecnie Uniwersytet Jagielloński prowadzi obsługę następujących programów stypendialnych NAWA:
Informacje o poszczególnych programach, regulaminy i zarządzenia są dostępne na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Obsługę programów stypendialnych NAWA w Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi Dział Obsługi Studentów Zagranicznych w Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.
Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa skierowany jest do cudzoziemców polskiego pochodzenia z następujących krajów: Białoruś, Ukraina, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Macedonia, Mołdawia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Węgry, Albania, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan, a także kraje Ameryki Łacińskiej i Afryki, którzy:
w przypadku studiów I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich – maksymalnie dwa lata temu zdali egzamin maturalny;
w przypadku studiów II stopnia – maksymalnie dwa lata temu ukończyli studia I stopnia;
Umożliwia on młodzieży polskiego pochodzenia (narodowości polskiej) i posiadaczom Karty Polaka odbycie studiów wyższych w Polsce oraz poprawę znajomości języka polskiego i poziomu kwalifikacji w tamtejszych środowiskach polonijnych. Program oferuje możliwość odbycia studiów wyższych w języku polskim w uczelniach podległych MNiSW (poza kierunkami filologicznymi, z wyjątkiem filologii polskiej), MZ (kierunki medyczne) i MKiDN (kierunki artystyczne) oraz comiesięczne stypendium Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na pokrycie kosztów utrzymania.
Informacje o programie i wymagane dokumenty są dostępne na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Program stypendialny im. Stefana Banacha, realizowany w ramach polskiej pomocy rozwojowej, skierowany jest do cudzoziemców z krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina) oraz krajów Azji Centralnej (Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan) i stawia sobie za cel wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego wyżej wymienionych państw.
Program im. Stefana Banacha umożliwia odbycie studiów drugiego stopnia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. O stypendium mogą starać się obywatele krajów Partnerstwa Wschodniego i Azji Centralnej, którzy:
Informacje o programie i wymagane dokumenty są dostępne na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Program stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza skierowany jest do cudzoziemców z następujących krajów rozwijających się: Angola, Chile, Etiopia, Filipiny, Indie, Indonezja, Kenia, Kolumbia, Meksyk, Mjanma, Nigeria, Palestyna, Peru, RPA, Senegal, Tanzania oraz Wietnam. Celem Programu jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego wyżej wymienionych państw.
Program im. Ignacego Łukasiewicza umożliwia odbycie bezpłatnych studiów II stopnia w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. O stypendium mogą starać się obywatele wyżej wymienionych krajów, którzy:
Informacje o programie i wymagane dokumenty są dostępne na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Wysokość Świadczeń
Wysokość świadczeń stypendialnych określa zarządzenie Dyrektora NAWA nr 10/2017 z dnia 29 grudnia 2017 r.:
Wypłata I Wstrzymanie Stypendium
Wypłaty stypendiów są zlecane co miesiąc Działowi Finansowemu UJ przez pracowników Działu Obsługi Studentów Zagranicznych UJ.
Istnieje możliwość przelewu stypendium na konto w polskim banku po uprzednim podaniu numeru konta (26 cyfr) w sekretariacie jednostki, w której student został przyjęty na studia.
Stypendium może być wstrzymane, jeżeli stypendysta:
Stypendyści mogą składać wnioski o wznowienie wypłaty stypendium po ustaniu przyczyny zawieszania wypłaty.
Do wniosku należy załączyć:
Dodatkowe Świadczenia Pieniężne i Wnioski
W czasie trwania kształcenia beneficjenci otrzymują:
W wyjątkowych sytuacjach losowych Stypendyści, którzy w danym roku akademickim pobierają świadczenia stypendialne mogą również ubiegać się o jednorazową zapomogę (tzw. dodatek losowy) w wysokości 500 zł.
Do wniosku należy załączyć: