Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenci

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zasady przyznawania miejsc - studenci rozpoczynający studia

Informacje dla studentów Collegium Medium dostępne są na stronie Sekcji Dydaktyki i Karier Akademickich CMUJ

Poniższe informacje przeznaczone są dla studentów-cudzoziemców którzy:

- rozpoczynających studia po raz pierwszy w Uniwersytecie Jagiellońskim,

- którzy dostali się na studia we wcześniejszych latach, lecz zostali skreśleni lub zrezygnowali ze studiów przed 1 października,

- studentów, którzy ukończyli kursy prowadzone przez Uniwersytet Jagielloński .

Pozostali studenci ubiegają się o miejsce w akademiku na zasadach opisanych na tej stronie: internationalstudents.uj.edu.pl/studenci/zakwaterowanie/kontynuacja.

Podczas rozpatrywania wniosków brane są pod uwagę następujące kryteria:

 • stopień niepełnosprawności - na podstawie oświadczenia i dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność,
 • sieroctwo oświadczenie studenta i dokument,
 • odległość miejsca stałego zamieszkania od uczelni – oświadczenie studenta plus screen z mapy wskazujący na odległość miejsca zamieszkania studenta od adresu ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków,
 • sytuacja materialna – oświadczenie kandydata  oraz dokumenty potwierdzające miesięczny dochód na członka rodziny (dane za miesiąc poprzedzający składanie wniosku),
 • podstawa finansowania studiów – na zasadach odpłatności lub bez odpłatności,
 • status stypendysty NAWA,
 • posiadany status uchodźcy - decyzja lub karta pobytu.

WAŻNE! W związku z ograniczoną liczbą miejsc nie możemy zagwarantować miejsc wszystkim studentom-cudzoziemcom rozpoczynającym naukę.

 
 1. Po dokonaniu wpisu na studia zaloguj się na swoje konto w USOSweb, a następnie przejdź do zakładki Dla wszystkich > Wnioski > Wniosek o miejsce w domu studenckim (wyłącznie cudzoziemcy rozpoczynający naukę, UJ bez CM).
 2. Po otrzymaniu miejsca otrzymasz e-mail z danymi do uiszczenia opłaty rezerwacyjnej.

WAŻNE! Jeśli otrzymasz miejsce w akademiku Miasteczko AGH nie będzie konieczne uiszczenie opłaty rezerwacyjnej. Należy jednak zarejestrować się na stronie: https://akademik.agh.edu.pl/ i zapoznać się z wytycznymi przygotowanymi przez AGH.

 1. Aby otrzymać potwierdzenie zakwaterowania w akademiku na potrzeby legalizacji pobytu, prześlij potwierdzenie wpłaty opłaty rezerwacyjnej na adres: welcome@uj.edu.pl.

Opłata rezerwacyjna

Aby skorzystać z przyznanego miejsca w domu studenckim, należy wpłacić opłatę rezerwacyjną. Opłata ta pokryje koszty zakwaterowania w akademiku za październik. W przypadku braku uiszczenia opłaty rezerwacyjnej miejsce w domu studenckim zostanie przekazane innemu studentowi w potrzebie.

Potwierdzenie zakwaterowania

Do legalizacji pobytu często wymagane jest dostarczenie potwierdzenia zakwaterowania. Może to być umowa najmu mieszkania/pokoju lub potwierdzenie rezerwacji miejsca w domu studenckim. Aby otrzymać dokument, należy przesłać potwierdzenie przelewu opłaty rezerwacyjnej na adres: welcome@uj.edu.pl.

Poniższe informacje przeznaczone są dla studentów-cudzoziemców którzy:

 • rozpoczynających naukę po raz pierwszy w Uniwersytecie Jagiellońskim,
 • którzy dostali się na studia we wcześniejszych latach, lecz zostali skreśleni lub zrezygnowali ze studiów przed 1 października,
 • studentów, którzy ukończyli kursy prowadzone przez Uniwersytet Jagielloński .

Miejsca w domach studenckich na rok akademicki 2022/2023 zostaną przyznane w ramach następujących tur składania wniosków:

I tura

 • nabór wniosków: 15 czerwca – 5 lipca 2022 r.
 • ogłoszenie wyników: do 15 lipca 2022 r.
 • termin na uiszczenie opłaty rezerwacyjnej: do 30 lipca 2022 r.

II tura

 • nabór wniosków: 19-31 lipca 2022 r.
 • ogłoszenie wyników: do 15 sierpnia 2022 r.
 • termin na uiszczenie opłaty rezerwacyjnej: do 30 sierpnia 2022 r.

III tura

 • nabór wniosków: 10-20 sierpnia 2022 r.
 • ogłoszenie wyników: do 30 sierpnia 2022 r.
 • termin na uiszczenie opłaty rezerwacyjnej: do 15 września 2022 r.

IV tura

 • nabór wniosków: 29 sierpnia-9 września 2022 r.
 • ogłoszenie wyników: do 18 września 2022 r.

Po rozpoczęciu roku akademickiego można składać wnioski i przyznanie miejsca w domu studenckim wybierając na stronie USOSweb opcje Dla wszystkich, a tam Wnioski. Wniosek, który należy wybrać nosi nazwę "Wniosek o miejsce w domu studenckim UJ na rok akademicki 2022/2023 (DS. Bursa Jagiellońska, Bydgoska, Nawojka, Piast, Żaczek)"

Terminy naboru dotyczą wszystkich studentów i doktorantów UJ bez CM (także studentów-cudzoziemców rozpoczynających studia na UJ.
 

Terminy naboru wniosków dla studentów i doktorantów UJ CM znajdują się na stronie Sekcji ds. Dydaktyki i Karier Akademickich UJ CM.

więcej o

Miesięczna opłata za miejsce w pokoju dwuosobowym wynosi ok. 500 zł (1 euro = ok. 4,40 zł). Cudzoziemców obowiązuje również jednorazowa zwrotna kaucja w wysokości jednokrotności opłaty miesięcznej, którą należy uiścić podczas kwaterowania. Niezbędna będzie również fotografia do karty mieszkańca.

Pokoje jednoosobowe nie są dostępne. Miejsca w konkretnych pokojach są przydzielane przez Radę Mieszkańców i Administrację Domu Studenckiego. Chęć zamieszkania z wybranym współlokatorem należy zgłosić bezpośrednio w Domu Studenckim podczas kwaterowania.

Pokoje mają podstawowe wyposażenie: łóżko, stół, szafa, pościel, lampka nocna. Kuchnie nie są wyposażone, zazwyczaj nie ma również lodówek. W niektórych domach studenckich znajdują się stołówki.

więcej o

Studenci mogą skorzystać z możliwości wynajmu prywatnych pokoi/mieszkań. Wysokość czynszu waha się pomiędzy 800 a 2000 zł w zależności od liczby osób mieszkających w pokoju lub mieszkaniu, odległości od centrum miasta oraz standardu wynajmowanego mieszkania.

W przypadku poszukiwania prywatnego zakwaterowania warto skontaktować się z Biurem Pośrednictwa Mieszkań i Pracy Fundacji „Bratniak" – www.biuro.bratniak.krakow.pl

Aby uniknąć problemów przy wynajęciu mieszkania polecamy zapoznanie się w poradnikiem "Bezpieczny najem" przygotowanym przez zespół Bezpieczni UJ
więcej o